איך נעודד ילדים לאכול מגוון ובריא יותר?

בית שמבשלים בו הוא בית שאוכלים בו.

נסו להתארגן כך שהילדים יחזרו לבית בסוף תהליך הבישול, כשניחוחות מגרים מציפים את אפם הקטן. אין כמו סיר מהביל לגרות את החושים ולעודד תיאבון בריא.​

1

2

​השתדלו להביא את הילדים לארוחת הערב כשהם רעבים, אך לא מורעבים.

כלומר, כדאי לצמצם את נשנושי אחה"צ פשוט כי כשאנחנו רעבים, הכל יותר טעים לנו. מאותה סיבה, מנה חדשה תמיד נסו להגיש להם, רק כשהם ממש רעבים. כך לא רק יסכימו לטעום אותה, אלא גם הסיכוי גדול יותר שיאהבו וכך יתייגו אותה לעצמם כטעימה = הצלחה כפולה!

​שלבו את הילדים

שלבו אותם בכל גיל, במגוון דרכים, בהכנת האוכל. החל בבחירת המנה, דרך הקניות בסופר או אפילו אונליין, וכמובן בהכנה עצמה. מעורבות מעוררת עניין ורצון להתנסות.

3

​אל תתקיפו אותם בחידושים רבים בבת אחת. 
​שלבו מזונות חדשים בהדרגה.

4

5

​היו חכמים, אל תהיו צודקים

לילדים סרבנים לא חייבים לפרט את כל מרכיבי המנה. כדי להחדיר מנה חדשה לרפטואר שלהם, אני ממליצה לשווק אותה בחוכמה. למשל לפשטידת גבינות וירקות בתבנית מאפינס של ספיידרמן תוכלו לקרוא בפשטות "מאפה ספיידרמן". אם הם שואלים מה יש בפנים – שחקו איתם משחק ניחושים בעזרת כל החושים.

6

הפטנט שלי לטעימת
מאכל חדש:

הילדה היא גיבורת-על שיוצאת להרפתקה חדשה. מצוידת ביד אחת במפית וביד השניה בכוס מיץ אהוב. הגיבורה טועמת. אם זה מגעיל – יורקת למפית ושותה מייד מיץ להעביר את הטעם. (לפעמים התגובה האוטומטית היא לירוק. בהמשך תנסה שנית). הילדה מזכירה לעצמה שבכל מקרה יצאה גיבורה, פשוט כי העזה להתנסות וזה מה שחשוב פה!

8

בחרו את המלחמות שלכם 

כדאי להגיש לשולחן קודם כל את המנות שחשוב לנו שבמיוחד שהילדים יאכלו. למשל את הירקות לפני השניצל.

בילוי  שבת בקטיף ירקות/ פירות 

הוא הזדמנות מושלמת להתנסות בטעמים חדשים. הבת שלי סירבה לאכול חצילים עד שקטפה אותם במו ידיה. ואז הכנתי לה מהם 2 מנות שונות. היא עדיין לא אהבה, אבל מאז המשיכה לנסות ולבסוף התאהבה.

7

10

תנו לילד לקנות בעצמו סט של כלי אוכל שיהיה רק שלו  

זה ממש לא צריך להיות מעוצב,  יקר או מיוחד. רק בחירה שלו. לא תאמינו איך זה יעודד אותו לאכול דברים חדשים. הטריק הזה עבד אפילו על בת ה-10 שלי, שמכירה את כל התרגילים שלי.

למילים יש כח :)  

לתגובות של המבוגרים על האוכל יש משמעות אדירה על איך שהילדים תופסים אותם. לכן תגידו בקול רם בזמן הבישול והאכילה כמה אתם נהנים מהמנה.

עופו על עצמכם כמה טעים יצא לכם.

בקשו ממבוגרים אחרים בסביבה שיפרגנו לכם באופן מילולי ומפורש. כן, גם אם זה קצת מלאכותי. זה משפיע מאוד!

9

12

הפתיעו את הילדים באכילה במקומות לא צפויים.

קציצות חדשות באמבטיה, פשטידה שנשלפת פתאום בזמן נסיעה משעממת. ההיענות עשויה להפתיע אתכם.

11

אנחנו אוכלים עם העיניים

נסו צורות חיתוך והגשה שונות למאכלים מוכרים. פירות על שיפוד, ירקות בתוך מכונית צעצוע.